Na wniosek OPZZ o przeprowadzenie dyskusji na temat sytuacji pracowników niemedycznych zatrudnionych w uzdrowiskach, dniu 17 października odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Personelu Niemedycznego Ochrony Zdrowia.
Renata Górna, dyr. Wydziału Polityki Społecznej OPZZ
Problematyka związana z sytuacją płacową, jak i warunkami pracy pracowników niewykonujących zawodu medycznego jest stałym punktem Parlamentarnego Zespołu pod przewodnictwem posłanki Marceliny Zawiszy (Lewica). Dotychczas zespół zajmował się m.in. regulacją zakresu obowiązków tych pracowników, pracownikami technicznymi czy sekretarkami medycznymi - wypracowane rekomendacje są przedstawiane jako wnioski legislacyjne do zmian prawa. Wspólnym mianownikiem tej grupy zawodowej są m.in. konsekwencje dotyczące braku jednoznacznych gwarancji corocznego wzrostu wynagrodzeń na mocy ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego (…). Grupa pracowników niemedycznych, stanowiąca niemal 16 proc. zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie ma z mocy ustawy określonego wskaźnika wzrostu płac, jak w przypadku pracowników medycznych. Wzrost wynagrodzeń jest kształtowany w trybie negocjacji zakładowych organizacji związkowych z pracodawcą danego podmiotu leczniczego – w porozumieniu albo zarządzeniu określa się zasady podwyższania wynagrodzenia osoby niewykonującej zawodu medycznego zatrudnionej w ramach stosunku pracy w pomiocie leczniczym.
Sytuacja tej grupy pracowników zatrudnionych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego położonych w uzdrowiskach nie odbiega od pozostałych sektorów ochrony zdrowia. Na wiele przykładów braku lub niemożności zawierania porozumień płacowych wskazywali przedstawiciele Związku Zawodowego Uzdrowisk Polskich zrzeszonego w OPZZ, na czele z przewodniczącą Barbarą Sobucką (Uzdrowisko Wieniec – Zdrój) oraz Wiolettą Urbańczyk (Uzdrowisko Świeradów) i Marianem Mastalińskim (Uzdrowisko Busko Zdrój). Podkreślali, że lipcowe podwyżki wynagrodzeń w uzdrowiskach nie są satysfakcjonujące, a negocjacje płacowe nie zawsze możliwe z uwagi na ustawowe terminy.
Specyfiką sektora uzdrowiskowego jest także struktura zatrudnienia – niemal połowa pracowników to właśnie personel niemedyczny. Ponadto wzrost kontraktu świadczeń uzdrowiskowych jest określany w stawce osobodnia, nie zawsze umożliwiającej rzetelną wycenę kosztów pracy. W dyskusji podkreśliliśmy konieczność opracowania wykazu stanowisk pracowników niemedycznych, dalsze zmiany legislacyjne w zakresie przepisów gwarantujących wzrosty wynagrodzeń tej grupy, podjęcie dyskusji na temat pracowników kontraktowych – także beneficjantów ustawy, bieżące prace w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.
W posiedzeniu uczestniczyła także Renata Górna, dyr. Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.