Podzespół problemowy ds. ochrony zdrowia RDS rozpoczął już prace po sezonie wakacyjnym. Posiedzenie poświęcono omówieniu bieżących spraw dotyczących regulacji z obszaru jakości i bezpieczeństwa związanego z substancjami psychotropowymi, jak i początkiem dialogu w zakresie reformy medycyny pracy i profilaktyki w ochronie zdrowia.
Renata Górna, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ
Na wniosek strony społecznej na początek posiedzenia zaproszono przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów -niepokojąco zabrzmiała ich informacja o zmianach w Regulaminie pracy RM w części dotyczącej konsultacji aktów prawnych. Wskazano, że powołani koordynatorzy OSR (Oceny Skutków Regulacji) będą mieć nowe kompetencje odnośnie decydowania (koordynowania), co do czasu, jak i zakresu konsultacji projektów, zwłaszcza z zakresu zdrowia publicznego. Wprawdzie deklarowano, że nie jest intencją proces skracania terminów konsultacji społecznych projektów aktów prawnych, strona społeczna wyraziła protest w tej sprawie, wskazując na brak zgody na jakiekolwiek zwolnienia projektów z konsultacji w dziedzinie ochrony zdrowia i jakiejkolwiek innej.
Omówiono temat efektywności profilaktyki zdrowotnej, w tym wczesnej diagnostyki i edukacji zdrowotnej. Zgłaszalność do wiodących programów profilaktycznych realizowanych obecnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dramatycznie niska (sięga nieco ponad 13 proc.), stąd rozważana jest zmiana struktury organizacyjnej programów finansowanych ze środków publicznych. Ważną jest informacja o rozpoczęciu prac nad reformą medycyny pracy, co od dawna jest także postulatem OPZZ. Założenia, opracowywane na tym etapie przez ekspertów z Instytutu medycyny Pracy z Łodzi, koncentrują się wokół systemu cyfryzacji, analiz zakresu badań profilaktycznych i programów obecnie realizowanych przez NFZ, jak i programów nakierowanych na choroby cywilizacyjne. Dialog w tym obszarze będzie kontynuowany w ramach RDS.
Członkowie Podzespołu dokonali także analizy wniosków z konsultacji społecznych w temacie wskaźników jakości opieki zdrowotnej oraz regulacji dotyczących receptomatów w kontekście ograniczenia na wypisywanie recept na środki psychotropowe. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawicieli dodatkowo informację o stanie wzrastających wskaźników zachorowalności na Covid (obecnie ok. 300-400 dziennie; stan zachorowalności populacji obecnie to ponad 5,2 tys. pacjentów). Choć objawy są podobne do grypy i raczej nie wymagają hospitalizacji, rozważane są zalecenia odnośnie szczepień; decyzje w tej sprawie będą podejmowane na jesieni.
Kolejne posiedzenie będzie poświęcone tematyce opieki długoterminowej i omówieniu kluczowych wyzwań i planowanych inicjatyw w obszarze polityki senioralnej. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Podzespołu reprezentujący OPZZ: Renata Górna i Szymon Walter de Walthoffen (Krajowy ZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych).
(rg)