W specjalnie powołanej Podkomisji nadzwyczajnej rozpoczęły się prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy mającym uregulować nowe zasady opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jako OPZZ byliśmy jedyną organizacją na posiedzeniu, która zwróciła uwagę na nierówne traktowanie pracowników
zatrudnionych na umowie o pracę w kreowaniu nowych zasad opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ

Przypomnijmy, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o składce zdrowotnej trafił do Sejmu
19 listopada 2024 r.  Celem projektu jest w szczególności uporządkowanie oraz uproszczenie zasad rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz obniżenie jej wysokości (różne poziomy składki w zależności od osiąganych dochodów). OPZZ złożyło negatywną opinię (opinia OPZZ – w całości), apelując do strony rządowej o wstrzymanie się z wdrażaniem proponowanych zmian i przeprowadzenie szerokiej, merytorycznej dyskusji na temat sprawiedliwego modelu finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Podczas posiedzenia Podkomisji pozytywne opinie, co do zasady obniżenia składki, przedstawili przedstawiciele strony pracodawców, zaś samorządy zawodów medycznych zwracali głównie uwagę na aspekty negatywnych skutków finansowych dla publicznego systemu ochrony zdrowia.
OPZZ przedstawiło najważniejsze aspekty związane z nierównym traktowaniem różnych grup ubezpieczonych w opłacaniu składki zdrowotnej i nieproporcjonalne obciążenia składkowe. Podkreśliliśmy, że obecna propozycja jest jednostronnie skupiona na korzyściach dla przedsiębiorców, którzy będą mieli jeszcze bardziej preferencyjne zasady naliczania składki zdrowotnej w stosunku do pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, którzy są zmuszeni do jej opłacania według stałej stawki 9 proc., niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Wzmocniliśmy wątek ubytku finansów dla systemu ochrony zdrowia i niejednoznaczną gwarancję pokrycia deficytu NFZ z budżetu państwa, która obecnie jest obarczona dużą dozą niepewności.

Po krótkiej dyskusji ogólnej, skupionej głównie na wysłuchaniu strony społecznej, posłowie zdecydowali o zwołaniu w najbliższym czasie kolejnego posiedzenia dla wypracowania sprawozdania. Posiedzenie, pomimo ważnego społecznie tematu, nie cieszyło się dużą aktywnością; zaledwie 5 organizacji ze strony społecznej zabrało głos (pracodawcy, samorządy medyczne) pomimo, iż intencją było wysłuchanie stanowisk organizacji ze względu na brak rządowych konsultacji.
OPZZ był jedynym związkiem zawodowym obecnym na posiedzeniu i upominającym się o pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

(RG)