Posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Pomocy Społecznej w dniu 18 lutego br. poświęcono na dyskusję wokół reformy pomocy społecznej oraz spraw pracowniczych zawodów pomocowych. Jesteśmy także krok bliżej do systemowych zmian wynagrodzeń dla pracujących w tym sektorze.
Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ
Branżowy Trójstronny Zespół ds. Pomocy Społecznej pod przewodnictwem wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyny Nowakowskiej został włączony do dyskusji nad zmianami reformującymi system pomocy społecznej. Propozycje zmian systemowych będą niebawem przedstawione jako efekt prac ministerialnego zespołu ekspertów oraz poddane analizie na forum Trójstronnego Zespołu.
Obszary pomocy społecznej mające być przedmiotem zmian koncentrują się wokół zagadnień takich jak: świadczenia pieniężne, Centra Usług Społecznych, mieszkalnictwo, wsparcie i rozwój kadr zawodów pomocowych, wynagrodzenia oraz usługi całodobowe w jednostkach pomocy społecznej. Istotnym rozstrzygnięciem, od dawna będącym postulatem OPZZ, jest decyzja o corocznej weryfikacji kwot kryteriów dochodowych obowiązujących w pomocy społecznej i świadczeniach rodzinnych (obecnie odbywa się raz na 3 lata); projekt w tej sprawie został już przekazany do wykazu prac programowych rządu. Jako strona społeczna rozpoczęliśmy także rozmowy na temat konieczności regulacji systemowej dla pracowników pomocy społecznej w zakresie wynagrodzeń i ich pragmatyki zawodowej, na kształt powstającej obecnie mapy kompetencji zawodów w ochronie zdrowia. Dokonaliśmy analizy wynagrodzeń pracowników socjalnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej – podobny monitoring płac będzie przedstawiony przez ministerstwo na kolejnych posiedzeniach. To dobra okazja do wstępu pracy nad systemową regulacją wynagrodzeń w pomocy społecznej, o którą od lat upomina się środowisko związkowe.
Podczas spotkania została przestawiona informacja dotycząca wypłaty specjalnego dodatku motywacyjnego dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Przypomnijmy, że jest on wypłacany pracownikom tego sektora od lipca 2024 r. i będzie kontynuowany do 2027 r. Dotychczas programem zostało objętych ponad 134 tys. pracowników realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej – otrzymali oni dodatki motywacyjne do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł brutto (ok. 681 zł netto). W roku bieżącym na realizację dodatków przeznaczonych jest ponad 1,9 mld zł; tegoroczne środki finansowe na ten cel zostały już przekazane wojewodom.
Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na kwiecień br.; w międzyczasie będą kontynuowane prace nad zmianami nowelizującymi ustawę o pomocy społecznej z udziałem członków Trójstronnego Zespołu. OPZZ reprezentowali na spotkaniu członkowie Branżowego Trójstronnego Zespołu ds. Pomocy Społecznej: Mateusz Kropidłowski i Justyna Chłopecka oraz ekspert z biura OPZZ Renata Górna.