Zainteresowanie problematyką renty wdowiej wśród związkowców zrzeszonych w OPZZ zintensyfikowało się z początkiem roku w związku z możliwością składania wniosków o to świadczenie. Czas wnioskowania o rentę wdowią trwa do lipca br. Dzięki współpracy instytucjonalnej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych podjęliśmy szereg inicjatyw edukacyjno – promocyjnych dedykowanych organizacjom członkowskim OPZZ.

Renata Górna, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ

Warto przypomnieć, że renta wdowia to nowa zasada ustalania zbiegu świadczeń emerytalno-rentowych z rentą rodzinną: osobie uprawnionej do renty rodzinnej wypłaca się:
1) przysługującą rentę rodzinną oraz 15% innego świadczenia emerytalno-rentowego albo
2) przysługujące inne świadczenie emerytalno-rentowe oraz 15% renty rodzinnej.
Pierwsze świadczenia będą wypłacane od 1 lipca 2025 r., a maksymalna kwota renty wdowiej to 5636,73 zł brutto.

Od początku roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 512 tys. wniosków o rentę wdowią (stan na 10 marca br.). Z jednej strony to spora liczba beneficjentów, z drugiej - wciąż ponad 1 mln potencjalnych uprawnionych do złożenia wniosków jeszcze tego nie zrobiło. Stąd apel i OPZZ i organów emerytalno – rentowych, by nie czekać na ostatnią chwilę i wnioskować o świadczenie renty wdowiej. W ramach kampanii prowadzonej przez OPZZ wskazywaliśmy jakie są możliwości składania wniosków. Od 1 stycznia 2025 r. klienci mogą składać do ZUS „Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną” osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego oraz poprzez PUE ZUS (eZUS) - formularz jest dostępny na stronie internetowej ZUS i w każdej placówce ZUS.
Jednym z ulubionych narzędzi do korzystania przez związkowców na wstępnym etapie weryfikacji ich sytuacji jest ankieta do sprawdzenia warunków do renty wdowiej, która została połączona z kalkulatorem (na stronie internetowej ZUS i OPZZ / w materiałach informacyjnych ze stycznia br.) do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń. Narzędzia te cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów ZUS niemal 438 tys. z ankiety skorzystało 437 tys. klientów, a z kalkulatora – 473 tys. osób (do połowy lutego).
Z bieżącego monitoringu wpływu wniosków z informacji ZUS wynika, że ponad 70 proc. z nich będą stanowiły decyzje o ustaleniu prawa do renty wdowiej, a zaledwie 4 proc. będą to odmowy. Wciąż co 4 złożony wniosek wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, np. wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy danymi występującymi na wniosku (dane adresowe, dane o rachunku bankowym, dane o sposobie wypłaty itp.) - w takich sytuacjach nie należy zapominać o pracownikach ZUS, którzy w ostatnich dwóch miesiącach pracują we wzmożonym tempie: średnie czasy oczekiwania i obsługi we wszystkich placówkach ZUS wynoszą zaledwie od 6 do 14 min.

W ramach organizowanego przez OPZZ webinaru dla organizacji związkowych podstawowym faktem było wytłumaczenie, że renta wdowia to nie nowe świadczenie, a zbieg prawa do dwóch świadczeń, przypominanie o długim terminie na złożenie wniosku (od stycznia do lipca 2025 r.) oraz możliwość sprawdzenia czy przysługuje renta wdowia i oszacowanie kwoty świadczenia (ankieta i kalkulator).

Przypominamy i zachęcamy do korzystania z materiałów informacyjnych umieszczonych na stronie internetowej OPZZ:
https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/kraj/2025/i/renta-wdowia-komplet-informacji-na-temat-przyznawania-i-warunkow-uzyskania-swiadczenia

(RG)