W dniu dzisiejszym tj. 4 kwietnia 2025 r., Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Głosowało 428 posłów, ZA było 213, PRZECIW – 190, wstrzymało się – 25 posłów. Ustawa została uchwalona dzięki wstrzymującym się głosom Konfederacji i Republikanów.
Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ
Przeciw uchwaleniu ustawy były kluby: Lewicy i Razem oraz PiS (poza 7 głosami wstrzymującymi). Zaskoczeniem okazała się decyzja minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która poparła projekt, pomimo wcześniejszych deklaracji o swojej negatywnej opinii; wielokrotnie też wskazywała, że ,,NFZ tego nie udźwignie’’. Ustawa jest kosztowna dla systemu ochrony zdrowia (ubytek 4,7 mld zł), choć jeszcze przed głosowaniem minister finansów zapewnił, że deficyt Narodowego Funduszu Zdrowia poniesie budżet państwa.
Ustawa wprowadza preferencje opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakłada, że część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.). W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem - druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.).Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Nie zmieni się natomiast wysokość składki płaconej przez pracowników zatrudnionych na umowę o pracę - nadal będzie to 9 proc. wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, w całości finansowane przez pracownika i odprowadzane z wynagrodzenia za pracę brutto.
Bezsprzecznym jest, iż ustawa wprowadza nieuzasadnione preferowanie przedsiębiorców w systemie ochrony zdrowia, antagonizuje pracowników i pracodawców, pogłębiając przy tym dysproporcje dochodowe pomiędzy nimi. OPZZ negatywnie odnosił się do różnych propozycji zmian reformujących składkę zdrowotną już od ubiegłego roku i od czasu pojawiania się różnych pomysłów, niekorzystnych i dla pacjentów i dla pracowników. Ponad rok temu, 25 marca 2024 r. OPZZ przyjęło stanowisko w sprawie rządowej propozycji zmian finasowania składki na ubezpieczenie zdrowotne, w którym apelowaliśmy do rządu o rozpoczęcie debaty publicznej o systemowych zasadach opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz o wycofanie się z tej propozycji. Od listopada 2024 r. byliśmy aktywni na każdym etapie prac legislacyjnych w sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej oraz komisjach: Zdrowia i Finansów Publicznych, przedstawiając stanowisko OPZZ. W grudniu 2024 r. negatywnie o propozycjach rządowych wypowiedziała się Rada OPZZ przyjmując stanowisko w tej sprawie.
Pozostał jeszcze etap prac senackich (najbliższe posiedzenie Senatu już 9 kwietnia br.) oraz decyzja Prezydenta. OPZZ do czasu zakończenia prac legislacyjnych będzie przedstawiał argumenty za szkodliwością uchwalonych dziś przepisów.
(RG)