Zastrzeżenia konstytucyjne, brak konsultacji społecznych, nierówności społeczne i niestabilna przyszłość finansowa publicznego systemu ochrony zdrowia to niektóre z uwag zgłoszonych przez OPZZ w Senacie, podczas rozpatrywania ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Wczoraj, 22 kwietnia br. w godzinach wieczornych połączone komisje senackie: zdrowia i finansów publicznych dyskutowały nad ustawą, której losy rozstrzygną się na bieżącym posiedzeniu Senatu 23 kwietnia br.

Renata Górna , Wydział Polityki Społecznej OPZZ

OPZZ skierowało pismo do Marszałek Senatu Pani Małgorzaty Kidawy - Błońskiej o odrzucenie ustawy w całości. Najważniejsze argumenty przemawiające za takim wnioskiem OPZZ przedstawiało wielokrotnie; są nimi m.in. nierówne traktowanie ubezpieczonych, perspektywa niekorzystnych zmian na rynku pracy poprzez wypieranie stabilnych form zatrudnienia i omijanie standardów ochrony pracowniczej jak też brak gwarancji finansowych dla NFZ w sytuacji deficytu. Podczas dyskusji wątek konsultacji społecznych był szczególnie eksponowany, zwłaszcza przez Biuro Legislacyjne Senatu, które wniosło szereg uwag ogólnych i szczegółowych natury konstytucyjnej. Zaskakującym był przekaz niezrozumienia, czym są konsultacje społeczne i za jak znaczącą wadliwość proceduralną i konstytucyjną należy traktować ich brak.

Mimo zastrzeżeń natury konstytucyjnej senackie komisje przegłosowały wniosek o uchwalenie ustawy bez poprawek. Podczas plenarnego posiedzenia Senatu będzie głosowany także wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy.

RG