Posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w dniu 15 maja br., poświęcono omówieniu stanu negocjacji rządowych w zakresie nowelizacji przepisów rozporządzeń UE regulujących koordynację systemów zabezpieczenia społecznego. Rozmawialiśmy także o emeryturach pomostowych, stażowych oraz rozwiązaniach emerytalnych w obszarze III filaru.

Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ

Podjęcie prac nad nowelizacją ustawy w zakresie emerytur pomostowych to inicjatywa partnerów społecznych: strony pracowników i strony pracodawców RDS, zawarta w Uchwale nr 132 RDS przyjętej w październiku ub. roku. Uchwała zawiera apel strony społecznej do rządu o podjęcie prac w celu przygotowania, w uzgodnieniu ze stroną społeczną projektu nowelizacji ustawy w zakresie emerytur pomostowych dla grup zawodowych uzgodnionych w dialogu dwustronnym. Wskazaliśmy także, że w przypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji odnoszącej się do konkretnego rodzaju prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze istotne będzie przedstawienie odpowiednich wytycznych do uzupełniania dokumentacji. Obecnie trwają prace nad analizą dokumentacji w ramach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB i Instytutu Medycyny Pracy. W przypadku pozostających jeszcze do wyjaśnienia wątpliwości przedstawiciele niektórych rodzajów prac będą jeszcze zapraszani na spotkania z ekspertami Instytutu.

Podczas posiedzenia, na pytanie OPZZ o stan prac nad stanowiskiem rządu w sprawie projektów ustaw regulujących emerytury stażowe, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że są one obecnie w rządowym procesie legislacyjnym. Oznacza to, że w ramach Stałego Komitetu Rady Ministrów będzie przygotowywane stanowisko rządu – liczymy, że będzie ono pozytywne i prace nad regulacjami stażowymi będą niebawem wznowione. Istotna jest opinia Ministra Finansów, ale nie mniej ważne jest ,,zielone światło” dla inicjatyw stażowych wyrażone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Czekamy więc na efekt uzgodnień w ramach prac rządu.

Członkowie Zespołu kontynuowali dyskusję nad stanem nowelizacji przepisów rozporządzeń UE regulujących koordynację systemów zabezpieczenia społecznego – inicjatywę tę wniosło ministerstwo do zagadnień istotnych do omówienia w ramach prezydencji. Tematyka w tym zakresie koncentruje się na 3 obszarach: regulacji pojęcia „siedziba lub miejsce prowadzenia działalności przedsiębiorstwa” wykorzystywanego dla celów ustalania systemu ubezpieczeń, właściwego dla osób wykonujących pracę w kilku państwach UE (np. w transporcie międzynarodowym), prenotyfikacji czyli obowiązku uprzedniego powiadamiania państwa wysyłającego o zamiarze podjęcia pracy za granicą oraz warunków wypłaty zasiłków dla bezrobotnych. W tej części posiedzenia każda ze stron przedstawiła swoje stanowiska, na podstawie których będzie przygotowane Stanowisko strony pracowników i pracodawców Zespołu.
Na zakończenie podjęto także decyzję o powołaniu Grupy roboczej ds. oszczędzania w IKE, IKZE, PPE i PPK, w ramach Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych, z udziałem reprezentantów każdej z organizacji.

OPZZ reprezentowane było przez członków Zespołu: Sebastiana Koćwina i Sławomira Łukasiewicza oraz Renatę Górną (w charakterze eksperta).