Posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia 10 lipca 2025 r. poświęcono ocenie wdrażania ustawowych wzrostów płac należnych pracownikom pomiotów leczniczych od lipca br. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło także propozycje kierunków zmian waloryzacji wynagrodzeń w latach następnych oraz regulacje ograniczenia w wysokościach kontraktów pracowników medycznych.

Renata Górna, członek Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia 

Lipcowe obrady otworzyły dyskusję o przyszłości wynagrodzeń i finansach w ochronie zdrowia. Przewodnictwo w Trójstronnym Zespole na kolejne 6 miesięcy objęła strona rządowa reprezentowana przez wiceministra zdrowia Jerzego Szafranowicza.
Obecny stan realizacji ustawowych, tegorocznych podwyżek dla pracowników podmiotów leczniczych to wdrażanie Rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie zapewnienia poziomu finansowania podmiotów leczniczych, a tym samym - przekazania środków finansowych na wynagrodzenia pracowników. Lipiec to czas na podpisywanie aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (ok. 35 tys. podmiotów), a następnie przekazanie w kolejnym etapie pieniędzy na wyższe finansowanie świadczeń i wynagrodzenia. Środki z ,,lipcowej podwyżki’’ powinny trafić do pracowników w sierpniu br. ze stosownych wyrównaniem. Zgodnie z informacją przekazaną na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu, proces aneksowania z Funduszem przebiega sprawnie i zgodnie z harmonogramem.

Jedną z istotniejszych części posiedzenia była dyskusja poświęcona przyszłości płac w ochronie zdrowia i zaprezentowanie przez resort zdrowia propozycji do dalszych rozmów ze stroną społeczną dotyczących: nowelizacji obowiązującej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ewentualnie nowej regulacji lub zmiany dotychczasowych przepisów w zakresie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia zatrudnionych na kontraktach. Odnośnie zmian obecnej ustawy płacowej resort zakłada: 1) utrzymanie mechanizmu waloryzacji wynagrodzeń, ale z inną podstawą ich wyliczania (na podstawie wskaźnika wynagrodzeń jak np. inflacja, sfera budżetowa czy waloryzacja rent i emerytur); 2) zmiany terminów ustawowych poprzez przeniesienie corocznej, lipcowej waloryzacji na 1 stycznia, by pokryła się ona z kalendarzem przygotowywania budżetu państwa czy planem NFZ oraz 3) zmniejszenie dysproporcji płacowych pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym dla grupy 2 oraz 5 i 6 zawartej w załączniku do ustawy. Padły także ministerialne propozycje ograniczeń wynagrodzeń kontraktowych, jak m.in.: uregulowanie pracy lekarzy w wielu miejscach, zakaz określania w umowie kontraktowej wynagrodzenia jako procent przychodów z daną procedurą Funduszu czy zakaz zawierania kontraktów z podmiotami zbiorowymi
Propozycje przedstawione przez wiceministra zdrowia będą przedmiotem dalszych rozmów z partnerami społecznymi.

Dokonano także przeglądu aktywności Podzespołów działających w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, ze wskazaniem na konieczność reaktywacji ich pracy. Chodzi o takie gremia jak Podzespół: ds. lecznictwa uzdrowiskowego, ds. ratownictwa medycznego, ds. inspekcji sanitarnej, ds. krwiodawstwa. W tej części OPZZ wnioskowało o monitorowanie prac grup parlamentarnych w każdym z tych obszarów, w celu uniknięcia dwugłosu w podejmowanych decyzjach oraz respektowanie dialogu społecznego prowadzonego w ramach Trójstronnego Zespołu i jego Podzespołach.
Posiedzenie kontynuowane 17 lipca br. poświęcone będzie przedstawieniu stanowisk strony społecznej do przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia zmian dotyczących wzrostu wynagrodzeń po 2025– zarówno w części nowelizacji ustawy, jak i wynagrodzeń kontraktowych. Omówione zostaną także perspektywy finansowe NFZ na rok 2026 i lata następne, atakże problematyka wykazywania przez różnych świadczeniodawców tych samych numerów Prawa Wykonywania Zawodu przez pracowników medycznych.

OPZZ reprezentowane było na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu przez członków: dr Tomasza Dybka, Marię Miklińską i Renatę Górną.