Od czerwca 2023 roku toczą się rozmowy nad treścią projektu ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych.
Wśród wielu ostatnio zaproponowanych zmian pojawiło się rozwiązanie zgodnie z którym, dla członków korpusu służby cywilnej może być zawarty ponadzakładowy układ zbiorowy pracy. Będzie on mógł zawierać postanowienia nieuregulowane w ustawie o służbie cywilnej i pragmatykach służbowych. W ten sposób - zdaniem resortu pracy – „będzie można wyrównać dysproporcje pomiędzy poszczególnymi urzędami, a także zapewnić stosowanie jednolitych standardów w sprawach nieuregulowanych ustawowo”.
Jest to odwrócenie obecnej regulacji przewidzianej w art. 239 § 3 Kodeksu pracy, która zakazuje zawieranie układu dla członków korpusu służby cywilnej. Ten przepis od początku swego istnienia wywoływał w doktrynie prawa pracy duże kontrowersje, gdyż jak wskazuje wiceprzewodniczący OPZZ Błażej Mądrzycki - jest on niezgodny z prawem międzynarodowym, w szczególności z konwencjami MOP nr 98 i 151 oraz koliduje z konstytucyjną wolnością rokowań zagwarantowaną w art. 59 ust. 2 Konstytucji RP.
Usunięcie dotychczasowego ograniczenia podmiotowego do członków korpusu służby cywilnej stanowi realizację jednego z postulatów Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dotyczącego wzmocnienia rokowań zbiorowych, a tym samym spełnienia wymogów wskazanych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. W swych opiniach wielokrotnie wskazywaliśmy na konieczność zagwarantowania jak najszerszego dostępu do prowadzenia rokowań zbiorowych i cieszy to, że w tym obszarze strona rządowa uwzględniła nasze uwagi.
Stanowisko OPZZ w tej sprawie wspiera również prof. Ł. Pisarczyk, który dodatkowo wskazuje na konieczność poruszenia kwestii sporów zbiorowych w służbie cywilnej, które mogą pojawić się przy okazji prowadzenia rokowań zbiorowych.
Projekt otwiera możliwości prowadzenia negocjacji zbiorowych w służbie cywilnej, a tym samym pracownicy będą mieli możliwość wpływu na najbardziej istotne kwestie związane z zatrudnieniem.
Więcej w tej sprawie: https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/59917,28-kwietnia-2025/79272,Gazeta-Prawna/953951,Urzednicze-zwiazki-rosna-w-sile.html
pełna treść opinii prof. Ł. Pisarczyka do pobrania TUTAJ
Paweł Śmigielski
Dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego OPZZ