FILM PROMOCYJNY 1 PROMO VIDEO 1 (ENGLISH)
FILM PROMOCYJNY 2 PROMO VIDEO 2 (TURKISH)
FILM PROMOCYJNY 3 PROMO VIDEO 3 (TURKISH)
TWITTER ACCOUNT OF THE PROJECT --> @HaklarveDiyalog
projekt: FOrwarding Skills and Tools for SuccEssful Bi-paRtite Dialogue in Turkey – FOSTER
1 PODEJMOWANE DZIAŁANIA
1.1. OPIS PODJĘTYCH DZIAŁAŃ
1.1.1. Opis
Głównym celem podejmowanych działań jest wzmocnienie zdolności instytucjonalnych partnerów społecznych w prowadzeniu dwustronnego (trójstronnego)dialogu społecznego opartego na aktywnych konsultacjach, porozumieniach i propozycjach w sektorze dot. wprowadzania poprawek prawnych bądź ich usprawniania;
Działanie będzie osiągnięte poprzez konkretne cele dot. wymiany wiedzy i właściwych praktyk, dostosowany program potencjału dla europejskich i tureckich norm zatrudnienia, jak również usprawnienie umiejętności przywódczych związkowców oraz mechanizmów pozwalających na skuteczną reprezentację pracowników w dialogu społecznym.
Działanie będzie realizowane przez tureckiego ko aplikanta Birleşik Metal-İş oraz koordynowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Partnerzy liczą na aktywny udział związkowców i pracodawców z miast takich jak Bursa, Ankara, Izmir, Kocaeli, Gebze i Eskişehir na poziomie firmowym.
Bezpośrednie wdrożenie projektu zmian instytucjonalnych i politycznych zostanie uzyskane w zakresie:
(Oc1) Rozszerzonych możliwości związków zawodowych w aktywnym uczestnictwie w dialogu społecznym na poziomie dwustronnym, poprzez wspieranie budowy i możliwości adaptacyjnych oraz kompetencji pracowników i przedstawicieli pracowników równolegle ze zmieniającymi się warunkami życia gospodarczego.
(Oc2) Zwiększania wzajemnego zaufania wśród zainteresowanych stron, promowania wspólnych działań partnerów społecznych na różnych poziomach
(Oc3) Opracowania planu działania, który umożliwi promowanie i ocenę dialogu społecznego prowadzonego przez związki liderów
Działania te odnoszą się do pod-tematu dwustronnego dialogu na poziomie przedsiębiorstwa, sektora i jego oddziałów poprzez wdrożenie wśród reprezentantów związkowców - koaplikantów Birleşik Metal-İş. Partnerzy UE będą szkolili lokalnych partnerów w zakresie rozwijania równych i transparentnych mechanizmów prowadzenia dialogu społecznego na poziomie dwustronnym.
W procesie wyboru najlepszych praktyk zaangażowani będą lokalni radcy prawni i reprezentanci tureckich związków zawodowych z konfederacji DISK.
Przedstawiciele pracowników przygotowani będą do brania udziału w konsultacjach, właściwym formułowaniu wniosków oraz obronie prawnej w przypadku wystąpienia zagrożenia zwolnieniem. Członkowie polskiego koordynatora, związki zawodowe pracowników sektora metalowego z Polski będą dzielić się swoją długą historią w negocjowaniu mechanizmów antykryzysowych.
Formułowanie pakietów działań jest bezpośrednio związane z zestawem konkretnych celów projektu potrzebnych do osiągnięcia długoterminowych zmian oraz odniesienia pozytywnego wpływu na grupy docelowe i beneficjentów w sposób następujący:
A) PAKIET DZIAŁAŃ WP0 jest związany z ogólnym umacnianiem możliwości lokalnych grup docelowych, beneficjentów i interesariuszy w Turcji, w szczególności dialog w sektorze metalowym.
B) PAKIET DZIAŁAŃ WP1.1 umacnianie zdolności związków zawodowych oraz zwiększenie wzajemnego zaufania partnerów społecznych w dwustronnym dialogu (poziom sektora, regionalny)
C) PAKIET DZIAŁAŃ WP2.1 wzmocnienie wzajemnego zaufania pomiędzy interesariuszami
D) PAKIET DZIAŁAŃWP3.1 rozwój planów działań, pozwalających na promowanie i ocenę dialogu społecznego prowadzonego przez liderów związków zawodowych.
Działanie 1.1.1. Odbycie szkoleń nt. wymiany informacji
o Zadanie1.1. Odbycie 2 spotkań nt. wymiany i dzielenia się informacjami
o Zadanie 1.2. Dyskusje (1 wizyta przeprowadzona w Turcji dla 18 osób i 1 wizytaprzeprowadzona w Polsce dla 12 osób)
Działanie 1.1.2. Wdrażanie szkoleń nt. umiejętności zarządzania i komunikacji z pracownikami na poziomie dwustronnego dialogu
o Zadanie1.3. Stworzenie programu treningowego oraz materiału edukacyjnego (maks. 30 stron) – druk 1000 kopii oraz rozpowszechnienie online
o Zadanie 1.4. Odbycie 5 szkoleń dla 90 związkowców w Turcji
Działanie 2.1.1. Rozpowszechnianie materiałów o zaangażowaniu poprzez Internetdo powszechnego użytku związków zawodowych w przedsiębiorstwach
o Zadanie 2.1. Wytworzenie materiałów – nagrania wideo (min. 3), stworzenie materiałów promujących – bannery, reklamy tekstowe, itp.
o Zadanie2.2. Stworzenie uwrażliwiających kampanii w poszczególnych firmach – min. 300 000 członków konfederacji związków zawodowych i pracowników –udostępnienie zawartości na stronie partnera w Turcji
Działanie 2.1.2. Realizacja ekspertyz i przeprowadzenie ankiety podczas konferencji oraz spotkanie podsumowujące (A2.1.2)
o Zadanie 2.4. Odbycie spotkanie podsumowującego dla 60 osób
Działanie 3.1.1. Dostarczenie narzędzi wspierających dla związkowców dot. Diallgu społecznego (A3.1.1)
Zadanie 3.1. Dostarczenie zestawu narzędzi służących pomocy - analizy przypadków oraz plany działania
Działania podjęte w projekcie będą miały wpływ na przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców zaangażowanych w dwustronny dialog społeczny na poziomie przedsiębiorstw. Spodziewamy się, że co najmniej 300000 osób zwiększy swoją wiedzę i świadomość znaczenia dwustronnego dialogu.
HARMONOGRAM DZIAŁAŃ:
First International Exchange Visit combined with Roundtable 11-12.07.2017 Istanbul, Turkey
Pierwsze spotkanie międzynarodowe 11-12.07.2017 Stanbul, Turcja
Second International Exchange Visit combined with Roundtable 23-24.10.2017 Warsaw, Poland
Drugie spotkanie międzynarodowe 23-24.10.2017 Warszawa
1 Training in Sapanca, Turkey 9-10.11.2017
Szkolenie 1 Sapanca, Turcja 9-10.11.2017
2 Training in Sapanca, Turkey 7-8.02.2018
Szkolenie 2 Sapanca, Turcja 7-8.02.2018
Szkolenie, które odbyło się w dn. 7-8.02 w miejscowości Sapanca (Turcja), było drugim z kolei w ramach projektu „Forwarding Skills and Tools for Successful Bi-partite Dialogue in Turkey – FOSTER” nt. rozwijania dialogu społecznego w Turcji. Ostatnie spotkanie poprowadził dr Rafał Towalski, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.
3 Training
in Sapanca, Turkey 26-27.02.2018
Szkolenie 3 Sapanca, Turcja 26-27.02.2018
Szkolenie, które odbyło się w dn. 26-27.02.2018 w miejscowości Sapanca (Turcja), było trzecim z kolei w ramach projektu „Forwarding Skills and Tools for Successful Bi-partite Dialogue in Turkey – FOSTER” nt. rozwijania dialogu społecznego w Turcji. Szkolenie poprowadził Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno - Interwencyjnego OPZZ.
4 Training in Sapanca, Turkey 19-20.03.2018
Szkolenie 4 Sapanca, Turcja 19-20.03.2018
W dniach 19-20.03.2018 zostałopoprowadzone szkolenie dla tureckich przedstawicieli związków zawodowych w ramach projektu pt.: „FOrwarding Skills and Tools for SuccEssful Bi-paRtite Dialogue in Turkey – FOSTER” było przeprowadzone przez przez p. Monikę Bocian - przewodniczącą Rady OPZZ Województwa Lubuskiego. Uczestniczyły w nim same kobiety.
5 Training in Sapanca, Turkey 16-17.04.2018
Szkolenie 5, Sapanca, Turcja 16-17.04.2018
Szkolenie, które odbyło się w dn. 16-17.04.2018 w miejscowości Sapanca (Turcja), było ostatnim (piątym) z kolei w ramach projektu „Forwarding Skills and Tools for Successful Bi-partite Dialogue in Turkey – FOSTER” nt. rozwijania dialogu społecznego w Turcji. Szkolenie poprowadził dr Rafał Towalski, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.
Final conference, Istanbul, Turkey 10-11.05.2018
Konferancja końcowa, Stambuł, Turcja 10-11.05.2018