W ostatni piątek, 14 kwietnia, Sejm RP niemal jednogłośnie przyjął uchwałę ws. projektu rozporządzenia metanowego. Co ważne, jej treść jest zgodna z najważniejszymi postulatami OPZZ.

Uchwała poprzedzona była treściwą dyskusją na komisji ds. Unii Europejskiej 13 kwietnia, o której pisaliśmy TUTAJ: OPZZ na komisji ws. rozporządzenia metanowego. Jeszcze na początku marca OPZZ informowało szefów klubów parlamentarnych o ryzykach dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i zagrożeniach dla setek tysięcy miejsc pracy, jakie niesie obecna treść projektu rozporządzenia. Jednocześnie apelowaliśmy o interwencje na wszelkich możliwych szczeblach. 

Jak widać nasze stanowisko w tej sprawie, potwierdzone uchwałą Rady OPZZ z 15 marca, zyskało zrozumienie w parlamencie. Treść uchwały Sejmu RP jest zbieżna z naszymi postulatami wzięcia pod uwagę realnych możliwości adaptacyjnych polskich kopalń oraz zapisów Umowy Społecznej z 2021 r. dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego i Śląska.

Uchwała zyskała poparcie niemal całego Sejmu: za głosowało 444 posłanek i posłów, przeciw 5, od głosu wstrzymała się jedna osoba.

Poniżej pełna treść uchwały:


UCHWAŁA

SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 14 kwietnia 2023 r.

w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady

w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża negatywne stanowisko odnośnie do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/924.

Procedowany na forum Unii Europejskiej projekt niesie za sobą wiele poważnych zagrożeń, zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i dla polskiego społeczeństwa. Przepisy projektu w proponowanym kształcie, nakładające nieracjonalne i niezgodne z dostępną wiedzą technologiczną oraz ekonomiczną nadmierne wymogi dotyczące emisji metanu z kopalni węgla kamiennego, doprowadzą do kryzysu społecznoekonomicznego w branży górniczej, co oznacza ryzyko utraty miejsc pracy dla setek tysięcy pracowników.

Przyjęcie rozporządzenia w obecnie proponowanym brzmieniu zniweczy Umowę Społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego, która określa tempo odejścia od węgla w Polsce.

Zamknięcie kopalń węgla doprowadzi do uzależnienia Polski od węgla importowanego i wzrostu zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, co w obliczu trwających działań wojennych spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest niedopuszczalne.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec projektu rozporządzenia w obecnym kształcie. Konieczne jest dostosowanie projektu rozporządzenia do realnych możliwości adaptacyjnych wynikających ze specyficznej sytuacji naszego kraju.

MARSZAŁEK SEJMU

Elżbieta Witek