Rada Ochrony Pracy przyjęła dziś bardzo istotną Uchwałę w sprawie zmian klimatycznych i ich wpływu na środowisko pracy oraz gorącego i zimnego mikroklimatu. Dla strony pracowników kwestie unormowania wysokich temperatur to jeden z priorytetów podnoszony m.in. przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Uchwała nr 8/XII/2024 Rady Ochrony Pracy wśród kilku innych zaleceń szczególny nacisk kładzie na:

  • intensyfikację prac legislacyjnych w celu stworzenia środowiska prawnie przyjaznego działaniom zmierzającym do ograniczenia zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników w następstwie gwałtownych zmian klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej temperatury 
  • wypracowanie i wskazanie wartości dopuszczalnej maksymalnej temperatury w miejscu pracy.

W tych aspektach liczymy na szybkie prace Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

W dalszej części obrad zajmowano się tematyką wsparcia działań prowadzących do redukcji niekorzystnego oddziaływania czynników psychospołecznych na pracowników w tym mobbing 
i dyskryminacja, a bezpieczeństwo w pracy (z udziałem Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Instytutu Medycyny Pracy im. Prof. J. Nofera w Łodzi, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, Uniwersytetu Warszawskiego).