Posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych RDS w dniu 12 września br. poświęcono m.in. na omówienie bieżących planów rządu odnośnie budżetu Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Podjęto także wstępną dyskusję na temat możliwości dłuższego pozostawania na rynku pracy.
Renata Górna, Wydział Polityki Społecznej OPZZ
Obecny czas to moment na dyskusje nad projektem budżetu państwa na 2025 rok, stąd w ramach zespołu problemowego podjęto debatę nad przyszłością finansową funduszy: pracy i gwarantowanych świadczeń pracowniczych.
Fundusz Pracy w 2025 r. będzie dysponował budżetem ponad 2 proc. większym niż w roku bieżącym (ok. 23,9 mld zł). Środki FP mają być głównie przeznaczone na cele ustawowe: zasiłki dla bezrobotnych czy świadczenia przedemerytalne i inne świadczenia obligatoryjne jak aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników czy łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Podobnie z FGŚP, plan na 2025 r. będzie większy o niemal 9 proc. niż w roku bieżącym (ponad 4,5 mld). W tej części padło jednoznaczne zapewnienie strony rządowej o przeznaczaniu środków finansowych z FP wyłącznie na cele ustawowe, bowiem wzorem lat ubiegłych fundusz był źródłem finansowania wielu innych wydatków. To także zgodne z postulatami OPZZ, podobnie jak konieczność przywrócenia składki do wysokości 2,45 proc.
W obszarze dyskusji na temat dłuższego pozostawania na rynku pracy, ze strony rządowej reprezentowanej przez wiceministra MRPiPS Sebastiana Gajewskiego wskazano, że w resorcie nie są planowane żadne prace odnośnie podwyższenia wieku emerytalnego. Natomiast ze względu na demografię, ale także wysokość świadczeń emerytalnych warto rozmawiać o rozwiązaniach wzmacniających dobrowolne pozostawanie na rynku pracy - konkretne rozwiązania będą proponowane w niedługim czasie. OPZZ wskazało m.in. szereg propozycji wynikających z Porozumienia strony społecznej RDS z 2020 r. na rzecz aktywnego starzenia się, jak np. umowa mentorska, realizacja Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji, promowanie zdrowia w miejscu pracy, wspieranie inwestycji w kapitał ludzki w przedsiębiorstwach, działania na rzecz poprawy warunków zatrudnienia jak np. czas pracy czy dofinansowywanie inwestycji do stanowisk pracy itp. Prace nad tym tematem będą kontynuowane na dalszych posiedzeniach.
Finalizacji i pozytywnej opinii strony pracodawców i pracowników doczekało się stanowisko zaproponowane przez OPZZ w sprawie zaliczenia okresów krwiodawstwa do pracy górniczej (stanowisko zostanie przyjęte w trybie obiegowym). Strona rządowa przygotuje stosowne przepisy w tym obszarze.
OPZZ reprezentowali podczas posiedzenia członkowie: wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin i przewodniczący Sławomir Łukasiewicz (ZZ ,,Przeróbka'') oraz eksperci: Renata Górna i Michał Polakowski z Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.
(rg)