W Ministerstwie Przemysłu w Katowicach odbyło się spotkanie członków zespołu OPZZ ds. sprawiedliwej transformacji z minister Marzeną Czarnecką oraz przedstawicielami spółek skarbu państwa, samorządów i rządu. W czasie rozmów zaprezentowano propozycje strony pracowniczej w kontekście transformacji energetycznej oraz przestawiono kluczowe aspekty planów spółek skarbu państwa w tym zakresie.
Maciej Zaboronek – Wydział Polityki Gospodarczej OPZZ
W spotkaniu obok Minister Czarneckiej uczestniczyli także między innymi: prezes PGG Leszek Pietraszek, Prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek, prezes Zarządu Tauron Polska Energia Grzegorz Lot, prezes PKW S.A. Łukasz Deja, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, burmistrz Bogatyni Wojciech Dobrołowicz, Wicestarosta Zgorzelecki Mirosław Fiedorowicz oraz online przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Stronę pracowniczą reprezentowali licznie zgromadzeni członkinie i członkowie zespołu OPZZ ds. sprawiedliwej transformacji.
Spotkanie prowadził Artur Wilk jako przewodniczący zespołu OPZZ. Przypomniał stanowisko OPZZ ws. potrzeby ukształtowania strategii polityki przemysłowej kraju uwzględniającej także kwestię transformacji energetycznej i utrzymania w kraju kluczowych gałęzi produkcji (przesłane w kwietniu br. do premiera Donalda Tuska). Zasygnalizował też, że istnieją rozwiązania mogące ułatwić funkcjonowanie energetyki w najbliższych latach, będące jednocześnie korzystne dla pracowników sektora jak zapewnienie warunków dla istnienia bloków węglowych potrzebnych systemowi energetycznemu np. przez wprowadzenie rezerwy wirowej czy specjalnych taryf dla przemysłu ciężkiego.
Minister Czarnecka zwróciła uwagę na fakt, że transformacja energetyczna jest w zakresie kompetencji kilku ministerstw i dotyczy wielu spółek skarbu państwa, co nie ułatwia dialogu na ten temat. Odpowiadała też na pytania dotyczące bieżących spraw prowadzonych przez ministerstwo, m.in. kwestię notyfikacji umów społecznych.
Prezes Tauronu Grzegorz Lot zaznaczył, że jego spółka musi wypełnić wymóg dekarbonizacji oraz zapewnić dostawy energii ze źródeł niskoemisyjnych, bo takie jest rosnące zapotrzebowanie klientów. Chciałby przy tym zapewnić miejsca pracy zatrudnionym w Tauronie i umożliwić im przejście do innych części firmy w momencie wygaszania mocy węglowych, które jednak w najbliższych latach będą potrzebne i będą działać pod warunkiem utrzymania kontraktów na rynku mocy do roku 2028, a może na kolejne pojedyncze lata.
Prezes PGG, Leszek Pietraszek, stwierdził, że w najbliższym czasie jego spółka będzie prezentować jak będzie wyglądało odejście od węgla i jak ma wyglądać długofalowy plan wydobycia. Podkreślił przy tym, że zamierza dochować zapisów umowy społecznej i zapewnić niezbędne dostawy węgla dla energetyki.
Przedstawiciele samorządów Bełchatowa i zagłębia Turoszowskiego mówili o potrzebie wsparcia państwa w transformacji na poziomie lokalnym oraz o stworzeniu warunków do powstawania alternatywnych miejsc pracy w rejonach obecnie bardzo zależnych od produkcji energii z węgla. W tym samym tonie wypowiadali się przedstawiciele związków z powyższych regionów.
Członkowie zespołu OPZZ zwracali uwagę m.in. na trudną sytuację przemysłu hutniczego, liczne niewiadome w procesie wydzielania aktywów węglowych ze spółek skarbu państwa, oraz na społeczną odpowiedzialność spółek w kontekście transformacji, która powinna brać pod uwagę nie tylko interes rynkowy i zysk pieniężny.