Ustawowa regulacja o bonie senioralnym doczekała się zakończenia konsultacji społecznych. OPZZ, choć pozytywnie odnosi się do idei systemowego uregulowania przez rząd obszaru wsparcia osób starszych – wobec inicjatywy bonu senioralnego zgłasza konieczność wprowadzenia wielu zmian, by spełnić oczekiwania społeczne związane z tym instrumentem polityki senioralnej.
Renata Górna, dyr. Wydziału Polityki Społecznej OPZZ
Bon senioralny to narzędzie, dzięki któremu samorządy będą mogły zorganizować usługę wsparcia w miejscu zamieszkania na rzecz osoby starszej i potrzebującej pomocy, której bliscy pracują. Dostarczenie pomocy ma za zadanie pomóc osobom aktywnym zawodowo w organizacji opieki nad bliską osobą starszą, a jednocześnie umożliwić im kontynuowanie aktywności zawodowej. Projekt ustawy o bonie senioralnym jest koordynowany przez minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę - Drewnowicz.
OPZZ przedstawiając opinię wskazało w szczególności na zbyt restrykcyjnie określone progi dochodowe kwalifikujące do uzyskania bonu senioralnego, których przekroczenie skutkuje odebraniem prawa do świadczenia, a tym samym do sytuacji, w której gospodarstwa domowe będą zaniżać dochody. Nie zastosowano także w takiej sytuacji elastycznej zasady ,,złotówka za złotówkę’’, jak też zawężono katalog osób, które mogą ubiegać się o bon senioralny. W ocenie OPZZ istnieją obawy, że liczba osób objętych wsparciem w ramach bonu, z racji kryteriów zawartych w ustawie może okazać się znacząco mała – zgodnie z założeniami ma wynieść w 2026 r. około 289 tys. osób, co wobec skali potrzeb opiekuńczych wobec osób starszych jest z pewnością niewystarczające. Kwestią budzącą kolejne zastrzeżenie jest wysokość wsparcia, zwłaszcza w odniesieniu do stawki godzinowej usług wspierających. Zwróciliśmy także uwagę, że bon senioralny nie może być instrumentem utrzymującym niskie stawki wynagrodzenia - także z tego powodu, wartość bonu senioralnego powinna być regularnie monitorowana i waloryzowana. Niezwykle ważne jest także spełnienie jednego z kluczowych założeń ustawy tj. zatrudnienia odpowiedniej liczby osób świadczących usługi w ramach bonu – zdaniem ustawodawcy realizacja bonu senioralnego już na początku jego wdrożenia 2026 r. wymagać będzie zatrudnienia ponad 47 tys. osób.
Konsultacje społeczne to dopiero początek drogi. Ważny jest dalszy dialog i modyfikacja przepisów w kierunku umożliwiającym objęcie wsparciem jak najszersze grono seniorów.
(rg)