Rada Dialogu Społecznego (RDS) odniosła ważny sukces w obronie swoich kompetencji. Ministerstwo Finansów wycofało się z planowanych zmian, które miały ograniczyć rolę i kompetencje RDS w nadzorze nad finansami publicznymi. To efekt zdecydowanego sprzeciwu partnerów społecznych, w tym OPZZ, które było inicjatorem uchwały strony pracowników i strony pracodawców RDS sprzeciwiającej się proponowanym przez ministra finansów zmianom w ustawie o finansach publicznych.
Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej
Ministerstwo Finansów w ramach prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw planowało uchylenie art. 183 ustawy o finansach publicznych oraz art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Zmiany te mogłyby doprowadzić do osłabienia roli RDS poprzez likwidację obowiązku informowania partnerów społecznych o wykonaniu budżetu państwa za pierwsze półrocze.
OPZZ stanowczo zaprotestowało przeciwko tym propozycjom. W odpowiedzi na te zagrożenia, z inicjatywy OPZZ, strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego przyjęły uchwałę nr 135 z 20 grudnia 2024 roku, w której jednoznacznie wyraziły sprzeciw wobec proponowanych zmian. Wskazano w niej, że publikacja ogólnodostępnych danych z wykonania budżetu państwa na stronie internetowej Ministerstwa Finansów nie może zastąpić szczegółowych informacji przekazywanych RDS w ramach dialogu społecznego. Choć w dobie cyfryzacji dostęp do danych online stał się powszechny i łatwiejszy, nie można uznać, że taki sposób prezentacji danych pozwala na pełną i efektywną współpracę strony społecznej ze stroną rządową. Szczególnie, że część danych, które otrzymuje Rada Dialogu Społecznego, różni się zarówno pod względem formy prezentacji, jak i szczegółowości od danych publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Informacje te, prezentowane w postaci ogólnych komunikatów, nie zawsze odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie pojawiają się w trakcie debaty w RDS po stronie związków zawodowych i organizacji pracodawców. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Pod naporem argumentów i stanowczego sprzeciwu partnerów społecznych Ministerstwo Finansów odstąpiło od tych propozycji. W oficjalnym piśmie skierowanym do RDS wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała, że rząd nie będzie kontynuował prac nad zniesieniem art. 183 ustawy o finansach publicznych oraz art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
To sukces Rady Dialogu Społecznego, który pokazuje, że zdecydowana postawa partnerów społecznych może skutecznie wpływać na decyzje rządu i chronić istotne mechanizmy konsultacyjne w zakresie polityki budżetowej.
Pomimo to, OPZZ i partnerzy społeczni w RDS będą bacznie monitorować stan prac nad projektem ustawy o finansach publicznych i walczyć o wzmocnienie pozycji Rady Dialogu Społecznego oraz rzeczywisty wpływ partnerów społecznych na politykę gospodarczą i społeczną państwa.
W tej sprawie kluczowe było zjednoczenie sił OPZZ, innych central związkowych oraz organizacji pracodawców. Wspólny głos i determinacja partnerów społecznych pokazały, że RDS może skutecznie sprawować społeczną kontrolę nad finansami publicznymi państwa i transparentnością procedury budżetowej.
Dzięki stanowczości RDS udało się ochronić istotne uprawnienia RDS w zakresie nadzoru nad budżetem państwa. To ważny sukces całego środowiska dialogu społecznego w Polsce.
(nq)