Posiedzenie Zespołu problemowego ds. usług publicznych RDS to kontynuacja dyskusji o związkowych postulatach płacowych pracowników służb mundurowych i sfery budżetowej. Omówiono także bieżące prace i stan dialogu w obszarze pomocy społecznej.
Renata Górna / Norbert Kusiak
Dyr. Wydziałów: Polityki Społecznej OPZZ, Polityki Gospodarczej OPZZ
Obrady zespołu, pod przewodnictwem Bartłomieja Mickiewicza (NSZZ ,,S’’) odbywały się w tle protestu organizacji związkowych służb mundurowych) domagających się realizacji Stanowiska strony pracowników i strony pracodawców Podzespołu problemowego ds. służb mundurowych RDS z dnia
4 października 2024 r. w sprawie wysokości waloryzacji wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych oraz zasad ustalania budżetu MSW i A, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów, odnośnie podniesienia podwyżek dla pracowników i funkcjonariuszy działających w sferze finansów publicznych - postulat 15 proc. wzrostu wynagrodzeń jest niezmienny od miesięcy. Obecny na posiedzeniu wiceminister MSWiA Wiesław Szczepański zadeklarował przedstawienie do połowy listopada br. działań i ewentualnych decyzji odnoszących się do związkowych postulatów. Poinformował także o powołaniu Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA z udziałem przedstawicieli MSWiA, strony związkowej oraz podległych resortowi służb.
W części dyskusji poświęconej omówieniu sytuacji pracowników urzędów wojewódzkich administracji centralnej i zespolonej, OPZZ przypomniało po raz kolejny negatywne stanowisko w sprawie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej przedstawione do projektu ustawy budżetowej na rok 2025 i podtrzymujące oczekiwanie wzrostu wynagrodzeń pracowników tego sektora na poziomie co najmniej 1 5 proc. Podkreśliliśmy także konieczność modyfikacji projektu budżetu na przyszły rok odnośnie wynagrodzeń w sektorze publicznym.
Obszar pomocy społecznej w zdecydowanej większości omawiany jest na Trójstronnym Branżowym Zespole ds. Pomocy Społecznej, jednak w czasie obecnego posiedzenia zasygnalizowano kilka problemów. Omówiono stan prac Zespołu do spraw reformy pomocy społecznej powołanego prze MRP i PS, zasady wypłacania dodatku motywacyjnego dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz stan prac związanych z programami realizowanymi z FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego).
OPZZ podczas posiedzenia reprezentowali: Elżbieta Aleksandrowicz (członek zespołu, NSSZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości) oraz eksperci: Łukasz Kunek (ZZ Strażaków „FLORIAN”), Renata Górna, Norbert Kusiak.