Już niedługo Rada Dialogu Społecznego omówi Założenia projektu budżetu państwa na rok 2024. Przeprowadzi też debatę na temat wzrostu wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz płacy minimalnej w kolejnym roku.
Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ
Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego strona rządowa, w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku, kieruje założenia projektu budżetu państwa na rok następny do Rady Dialogu Społecznego w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i strony pracodawców.
Wczoraj rząd wywiązał się z tego obowiązku i zaprezentował partnerom społecznym Założenia projektu budżetu państwa na rok 2024. Wraz z nimi przekazał propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na kolejny rok oraz proponowaną wysokość płacy minimalnej.
Właśnie teraz jest najlepszy moment, aby poinformować stronę rządowa o naszych oczekiwaniach. To od nas zależy, czy rząd usłyszał postulaty Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych i przekazania nam swoich uwag i propozycji.
Ewentualne uwagi proszę kierować na adres: kusiak@opzz.org.pl
Załączniki:
- Materiały dla RDS przyjęte przez RM Założenia i wskaźnik 2024
- Zał.1 Wskaźnik wynagrodzeń w psb RDS
- Zał.1a Wynagrodzenia z roku 2023 pozostałych pracowników państwowej sfery budżetowej, nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń
- Założenia projektu budżetu państwa na rok 2024 RDS
- Pismo do RDS ws. propozycji MW 2024
- Zał.1 Tabl. Przeciętne miesięczne wydatki na 1 osobę w gospodarstwach domowych
- Zał. 2 Tabl. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2022 r. (według sekcji PKD 2007)
- Zał. 3 Informacja Sygnalna - sytuacja gospodarstw domowych w 2022 r.
- Zał. 4 Sytuacja gospodarstw domowych w 2022 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych
- Zał. 5 Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2022 r.