Wczoraj, z inicjatywy OPZZ, wszystkie organizacje związkowe oraz organizacje pracodawców działające w Radzie Dialogu Społecznego wystosowały wspólny apel do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, wzywając do zwiększenia transparentności procedury budżetowej oraz zaangażowania społecznego w proces tworzenia planu finansowego państwa. Pismo to jest odpowiedzią na propozycje zmian w przepisach, które planuje Ministerstwo Finansów w związku z projektem ustawy o Radzie Fiskalnej. Zmiany te, zdaniem sygnatariuszy apelu, znacząco ograniczają dialog społeczny.

Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ

Przypomnijmy, że minister finansów uwzględnił wiele ważnych uwag zgłoszonych przez OPZZ do projektu ustawy o Radzie Fiskalnej, jednak nie zmienił stanowiska w kwestii podziału kompetencji między Radę Dialogu Społecznego a Radę Fiskalną. O tych problemach informowaliśmy wcześniej TUTAJ.

Kwestia ta była szeroko omawiana przez partnerów społecznych Rady Dialogu Społecznego na jednym z ostatnich posiedzeń Prezydium RDS, co znalazło odzwierciedlenie w Uchwale nr 130 z dnia 5 sierpnia 2024 r., którą następnie przekazano ministrowi finansów.

Zgodnie z planami resortu finansów nowe przepisy mają uchylić obowiązek przedstawiania RDS Założeń projektu budżetu państwa na kolejny rok, a także wyłączyć RDS z konsultacji średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, przyznając te kompetencje jedynie Radzie Fiskalnej. Partnerzy społeczni – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – w swoim piśmie do premiera podkreślają, że unijne przepisy dotyczące zarządzania gospodarczego wyraźnie wskazują na konieczność włączenia partnerów społecznych w proces konsultacji budżetowych na poziomie krajowym.

Ograniczenie roli partnerów społecznych w tych konsultacjach nie tylko narusza unijne regulacje, ale przede wszystkim pozbawia obywateli realnego wpływu na kształtowanie polityki budżetowej. Dialog społeczny na temat budżetu nie powinien być jedynie formalnością – to szansa na wypracowanie rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby wszystkich obywateli. Budżet państwa to nie tylko zbiór liczb i wskaźników, ale narzędzie do realizacji celów społecznych i gospodarczych. Dlatego Rada Dialogu Społecznego musi mieć możliwość wyrażenia swojego stanowiska w procesie planowania wydatków publicznych.

Powołanie Rady Fiskalnej, o ile będzie właściwie przeprowadzone, stanowi szansę na poprawę jakości zarządzania finansami publicznymi, poprzez niezależną ocenę polityki fiskalnej. Niemniej jednak, obie instytucje – Rada Fiskalna i Rada Dialogu Społecznego – powinny współpracować i uzupełniać się, by wspierać zrównoważony rozwój gospodarki i społeczeństwa. Kluczowe kompetencje RDS w procesie budżetowym muszą zostać zachowane, a powstanie Rady Fiskalnej nie powinno prowadzić do ograniczenia roli RDS, która odgrywa kluczową rolę w dialogu społecznym. Dlatego partnerzy społeczni zaapelowali do premiera o zagwarantowanie Radzie Dialogu Społecznego prawa do konsultacji planów budżetowo-strukturalnych oraz o utrzymanie obowiązku przygotowywania i konsultowania Założeń projektu ustawy budżetowej.

Z treścią pisma pracowników i pracodawców można zapoznać się TUTAJ

(nq)