Głównym celem projektu jest wzmocnienie zdolności organizacji pracowniczych do radzenia sobie na poziomie UE/transnarodowym z wyzwaniami związanymi ze zmianami w zatrudnieniu, pracy i dialogiem społecznym, zwłaszcza tymi wynikającymi z digitalizacji pracy.

Zostaną one osiągnięte poprzez rozwój stałej sieci urzędników ds. digitalizacji związków zawodowych z 9 krajów (sieć TUDO), wdrożenie kursu online dla przedstawicieli pracowników oraz wzmocnienie współpracy między organizacjami pracowniczymi na poziomie UE i krajowym po kryzysie covidowym (w tym także ze szczególnym uwzględnieniem przyspieszenia procesów digitalizacji po Covid-19). Członkowie sieci TUDO zostaną odpowiednio przeszkoleni, zdobędą szczegółową wiedzę na temat wszystkich regulacji UE dotyczących procesów digitalizacji, będą stale wymieniać swoją wiedzę i doświadczenia, opracują zalecenia na poziomie UE i krajowym, mające na celu radzenie sobie z nowymi wyzwaniami i przekazywanie know-how swoim organizacjom.

Projekt skoncentruje się na budowaniu zdolności związków zawodowych w krajach uczestniczących i poza nimi. Opracowany zostanie plan działań oraz rekomendacje oparte na danych krajowych, skupiające się na tym, co związki zawodowe mogą zrobić, aby wdrożyć ramową umowę europejskich partnerów społecznych dotyczącą digitalizacji.

Projekt skoncentruje się na rekomendacjach i najlepszych praktykach w obszarze digitalizacji i jej wpływu na życie społeczne i gospodarcze pracowników (porozumienia dotyczące godziwej pracy, prawo do przerwy od pracy, równowaga między pracą a życiem itp.).

Beneficjent: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

Partnerzy:

•             GENERAL WORKERS UNION TRADE UNION – GWU (MT)

•             TURKIYE DEVREMCI ISCI SENDIKALARI KONFEDERASYON – DISK (TR)

•             FUNDACION CULTURAL PRIMERO DE MAYO - CULTURAL 1 DE MAYO – F1m (ES)

•             CONFEDERAZIONE GENERALE ITALIANA DEL LAVORO - CGIL

•             CONFEDERATION OF AUTONOMOUS TRADE UNIONS OF SERBIA – CATUS (RS)

•             ZVEZA SVOBODNIH SINDIKATOV SLOVENIJE - ZSSS (Sl)

•             MAGYAR SZAKSZERVEZETI SZOVETSEG – MASZSZ (HU)

Partnerzy stowarzyszeni:

•             THE EUROPEAN TRADE UNION CONFEDERATION – ETUC

•             EUROCADRES

•             THE NATIONAL TRADE UNION CONFEDERATION - CARTEL ALFA

Funded by the European Union. Views and opinions expressed
are however those of the author(s) only, and do not
necessarily reflect those of the European Union or European Commission.
Neither the European Union nor the granting authority 
can be held responsible for them.

Informujemy, iż w ramach projektu TUDO została zorganizowana dla powołanych w ramach projektu ekspertów sesja robocza. Spotkanie odbyło się w Krakowie w Polsce i było prowadzone przez eksperta powołanego przez OPZZ – Pana Dominika Owczarka. Warsztat miał na celu opracowanie zaleceń dla partnerów społecznych dotyczących zapewnienia ochrony praw pracowników w kontekście procesów cyfryzacji. Eksperci TUDO skupili się na pięciu obszarach tematycznych: wdrożenie Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji, telepraca i prawo do odłączenia, praca na platformach, wpływ cyfryzacji na warunki pracy oraz cyfryzacja jako temat negocjacji zbiorowych i dialogu społecznego.

W załączeniu całość dokumentacji ze spotkania.

Plik do pobrania TUTAJ


Z przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy etap realizacji projektu dotyczący stworzenia sieci TUDO - pełnomocników ds. cyfryzacji związków zawodowych i przeprowadziliśmy sesje szkoleniowe dla ekspertów. Szkolenia poprowadził ekspert zewnętrzny OPZZ – Pan Dominik Owczarek. Każdy uczestnik szkolenia wziął udział w dwóch jednodniowych sesjach online oraz 3 dniowym szkoleniu, które odbyło się w Maladze.  Tematyka szkoleń obejmowała pracę na szczeblu UE w zakresie digitalizacji, wdrażanie europejskiej ramowej umowy partnerskiej z perspektywy partnerów społecznych UE, wytyczne i zalecenia na szczeblu UE dotyczące kroków, jakie powinny podjąć związki zawodowe w celu wspierania wdrażania Europejskiej Ramowej Umowy Partnerów Społecznych w zakresie Digitalizacji i innych powiązanych dokumentów. Zaprezentowane zostały sytuacje w konkretnych krajach partnerskich: Polska, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Rumunia, Węgry, Malta, Włoch, Turcja (studia przypadków, problemy napotykane przez TUDOs) oraz towarzyszyła nam wspólna dyskusja mająca na celu zidentyfikowanie wspólnych rozwiązań dla przedstawionych problemów.

W załączeniu sprawozdania z każdego spotkania oraz prezentacje.


W dniu 31.10.2023 odbyło się spotkanie otwierające projekt "Skuteczne związki zawodowe w nowym cyfrowym świecie pracy" (oryg. “Effective trade unions in the new digital world of work”), które cieszyło się aktywnym udziałem ze strony lidera projektu – OPZZ oraz przedstawicieli ze strony Partnerów i Partnerów Stowarzyszonych z Belgii, Węgier, Malty, Rumunii, Serbii, Turcji. 


Jednym z kluczowych punktów wydarzenia było przedstawienie celów projektu, oczekiwanych rezultatów, harmonogramu pracy, zaplanowanych dat i treści wydarzeń projektowych oraz oczekiwanych wyników.  Omówiono także szczegóły kolejnych kroków, jakie zostaną podjęte w projekcie. 


Prezentacja i raport ze spotkania poniżej:


Miło nam poinformować o kolejnym ważnym przedsięwzięciu, które udało nam się zrealizować w ramach projektu TUDO, a mianowicie przeprowadzeniu spotkania Komitetu Sterującego. Spotkanie poprowadził Dominik Owczarek, ekspert projektu. Celem spotkania było dwukrotne: przedstawienie i omówienie wyników warsztatu nad Planem Działań w celu przygotowania publikacji z zaleceniami dla związków zawodowych i władz publicznych w różnych aspektach digitalizacji, oraz aktualizacja partnerów w zakresie realizacji projektu i następnych kroków w projekcie. W spotkaniu wzięła również udział Anna Fastyn, OPZZ, która w odniesieniu do śródokresowej oceny dotyczącej działań i dalszych kroków w projekcie, przedstawiła aktualizację dotychczasowego postępu działań sieci TUDO oraz przedstawiła kolejne kroki na przyszłość. Przedstawiła również format nadchodzących spotkań networkingowych, które na tym etapie projektu będą obejmować udział przedstawiciela na szczeblu Unii Europejskiej — przedstawiciela z ETUC. Wskazała również kroki, które zamierzamy podjąć w celu wzmocnienia rozpowszechniania projektu na poziomie lidera i partnerów.

Dokumentacja ze spotkania w załączeniu